Moni Odigitria

Monastiri Odigitrias, ὸδηγήτρια
Na samotném jihu Kréty se táhne "menší" pohoří Asteroussiana na jehož svazích, jižně od Mataly narazíte na klášter Odigitria. Jméno Odigitria se dá přeložit jako "vůdkyně", což nejspíš vychází z křesťanské ikonografie. Odigitria je způsob zobrazení Madony, která drží Ježíška, ten jí žehná a zpravidla u toho drží svitek, nebo knížečku, prostě k zulíbání.

Kdysi strážní věž a část původní hradby Klášterní kostel napěchovaný ikonami
Kdysi strážní věž a část původní hradby Klášterní kostel napěchovaný ikonami

V klášteře Odigitria je k vidění plno takových ikon. Mnohé jsou, dle místních, staré více než 800 let. Jednou z nich je velestará ikona Madony, která se na vás stále kouká a je jedno zda přicházíte zleva, nebo zprava. Další vzácnou ikonou je ta zobrazující "dva bratry a sestru". Pod ní leží na malém oltáříčku krabička vystlaná vatou a v ní kousky kostí. Nepřejte si vědět, komu kosti patří. Ano! Dvěma bratrům a sestře.

Cesta do věže je trochu risk. Schody mají ledacos za sebou, zvlášť v horní části se nějak rozsýpají Pohled z věže na nádvoří kláštera
Cesta do věže je trochu risk. Schody mají
ledacos za sebou, zvlášť v horní části
se nějak rozsýpají
Pohled z věže na nádvoří kláštera

Také stáří nádherných fresek na zdech klášterního kostela je více než 400 let. Přes vzácnost všech uložených ikon a choulostivost maleb na světlo není problém vše si vyfotit, ještě vás k tomu vybídnou. Ovšem pouze za podmínek že navštívíte improvizovaný krámek v klášterní kuchyňce a zakoupíte si některé z místních produktů. Mezi ně patří především med a olivový olej, který je podle našeho průvodce zaručeně homemade. Pravda, prodávají ho v PET lahvích, ale také v plechovkách s čárovým kódem. Nevím jak je to dnes, fakt je, že součástí kláštera je i malé muzeum s historickými lisy a dalšími stroji na pěstování, sklízení a lisovní oliv a výrobu a skladování olivového oleje, takže kdysi se tu homemade olej skutečně vyráběl.

Lis na olivový olej Lopaty na pizzu, sáňky a ošatky na ovoce :)
Lis na olivový olej Lopaty na pizzu, sáňky a ošatky
na ovoce :)

I klášter Odigitria byl obehnán zdmi a svého času fungoval jako pevnost, což dokládá zachovalá severní stěna a věž, kterou lze při troše drzosti prozkoumat a vylézt nahoru. Klášter dodnes obývá nějaký řád, takže na mnicha nezřídka narazíte. Velikostí se Odigitria nedá srovnávat s ostatními kláštery na Krétě, ale atmosféru má jedinečnou, obyvatelé jsou vstřícní, neodejdete s prázdnou a taky budete o nejedno euro lehčí.

Stav v poněkud bídném stavu Interiér kostela
Stav v poněkud bídném stavu Interiér kostela

Pokud jste ke klášteru vyrazili autem, bude lepší se otočit a vrátit se pět do civilizace. Asfaltka tu totiž končí a dál pokračují dvě zpěvněné cesty. Ač se může zdát, že jsou sjízdné, nedoporučuju to zkoušet. Myslete na to, že u auta z půjčovny nemáte pojištěný podvozek.

Dva bratři a sestra a jejich kostičky
Dva bratři a sestra a jejich kostičky

Pokud dorazíte na motorce, můžete se vydat jednou zběsilou!!! cestou přes rozlehlé pastviny k moři do nádherného zálivu Vathi. A nebo vyrazit dál do údolí, kde po několka stovkách metrů s trouchou štěstí najdete minojský náboženský komplex a soutěsku Agiofarago. Nalezeny zde byly dvě hrobky z ranně minojské doby a spousta daších serepetiček jako amulety, náhrdelníky, zlaté čelenky, kamenné vázy, hrnce a zlatý náramek. Na posvátnost těchto míst upozorňují polozrezlé cedule na několika místech vyzývající k tichosti a úctě k těmto místům.

joomla template
template joomla