Hrobky v Platanos

Plátanos, Πλάτανος
Jižně od Mires se v podhůří Asteroussiana nachází malá vesnice Platanos. Na jejím okraji najdete zbytky dvou kruhových minojských hrobek (tholos) jejichž původ se datuje někdy do roku 3500 př.n.l. Původně tu byli tři, jedna ležela severně od dnšních ruin, ale kultivací pole byla nenávratně zničena. I zbývající jsou ve špatném stavu, přesto lze rozpoznat jejich kruhový půdorys a velikost. Jde o nějvětší a nejvýznamější tholy - hrobky na Krétě. Průměr největší z nich je 13 metrů a síla stěn byla až 3 metry. V každé bylo několik pohřebních komor. Z nálezů archeologové usuzují, že stropy byly postaveny ze směsi rákosu, hlíny a dřeva.
Jinak zde nenašli mnoho pohřebních předmětů, pár slonovinových pouzder na dopisy a nevelké množství zlatých šperků. Má se tedy za to, že tyto hrobky sloužily především pro pohřbívání "normálních" lidí.

Část kruhového půdorysu minojských hrobek v Platanos Velestaré kameny, které sem naskládali Mínojci
Část kruhového půdorysu minojských
hrobek
Velestaré kameny, které sem naskládali
Mínojci

Východně od hrobek byly ještě nalezeny základy obdélníkových budov a mezi oběma hrobkami malé dážděné nádvoří. Tolik moje navoněné povídání o velevýznamném místě, ale k vidění tu moc není, takže hnát se sem z druhé strany Kréty asi není nutné.

joomla template
template joomla