Tylissos

Týlisos, Τύλισος
Při zběsilém putování za historií Kréty se nezapomeňte zastavit v Tylissos. To je vesnice ležící trochu ve vnitrozemí asi 15km západně od Heraklionu. V mínojských dobách to tady žilo o čemž svědčí mnohé nálezy a pozůstatky všude v okolí. Většina jich zůstala neodkryta, ale při řádné dávce trpělivosti narazíte na vykopávky tří mínojských domů. Nejsou u hlavní silnice a značeny jsou bídně.

Tady stála budova označovaná jako C. Vlevo je patrný "vodovod" Cisterna na uskladnění vody odkud se následně potrubím rozváděla
Tady stála budova označovaná jako C.
Vlevo je patrný "vodovod"
Cisterna na uskladnění vody odkud se
následně potrubím rozváděla

Hned vedle vykopávek vám místní nabídnou parkování zdarma, vybaví vás ovocem ze zahrádky a plánkem naleziště. Výměnou za to si později budete nuceni zakoupit ubrus, šátek, nebo něco zaručeně doma vyrobeného. Krétská babička vám k tomu odvypráví srdceryvný příběh o tom, jak tři měsíce po nocích pracovala právě na tom ubrousku který jste si vybrali. Na chlup stejné ubrousky koupíte v Heraklionu za poloviční cenu!

Takhle široká byla ulice mezi domy označovanými jako A a C Pohled na základy budovy C
Takhle široká byla ulice mezi domy
označovanými jako A a C
Pohled na základy budovy C

A teď k samotnému nalezišti. Platí se zde vstup a k vidění je hromada starého kamení, kdysi Mínojci srovnaného do čtverců a obdélníků dohromady tvořících základy tří šlechtických domů. Jejich staří je datováno do 17. až 15. století před Kristem. Hned u vstupu napravo je budova B ze které se toho opravdu moc nedochovalo. Mnohem zajímavější je budova A. Ta je největší a byla rozdělena na sklad a obytnou část, vše propojené spletí chodeb a komůrek. Budova C je považována za nejkrásnější. Tvoří, nebo spíš tvořily ji opět chodby, předsálí a sály. V jednom místě možná postřehnete zachovalou podlahu, zbytky řady sloupů, megaron a nebo okultní místnost a oltář.

I tady se bezprizorně povalují velké vázky na všechno možné zvané pythos Původní podlaha v jedné z hal budovy A.
I tady se bezprizorně povalují velké
vázy na všechno možné zvané pithos
Původní podlaha v jedné z hal budovy
A.

V severovýchodním rohu celého komplexu je zřetelná studnice ze které se kameninovým potrubím rozváděla voda. Po areálu jsou rozházené hliněné vázy (pythos), aby tam kromě kamení bylo ještě něco k vidění. Jinak se zde našla mohutná bronzová křesla, destičky s lineárním písmem alfa, kamenné rohy, různě velké nádoby, hrnec s nožkami, a figurky zvířat a lidí z jílu, všechno si můžete prohlédnout v muzeu v Heraklionu.

Zajímavostí jsou perfektně opracované kvádry Dvě mističky mají za úkol rozproudit návštěvníkovu fantazii
Zajímavostí jsou perfektně opracované
kvádry
Dvě mističky mají za úkol rozproudit
návštěvníkovu fantazii

Domy měly patro, ploché střechy a byly omítnuté. Stěny byly bohatě zdobené a malované z čehož archeologové usuzují, že šlo o domy šlechtické. Na Krétě prý není lepšího příkladu toho, jak se před tisícovkami let stavělo, takže návštěva naleziště určitě stojí za to. Příjemné je také to, že zde ani nebývá moc lidí, nejspíš i proto, že místo vůbec nenajdou.

Budova A je největší stavbou v Tylissos A tohle je vše co zbylo z budovy B
Budova A je největší stavbou v Tylissos A tohle je vše co zbylo z budovy B
joomla template
template joomla