The_Blue_Ladies kopie.png

Kréta

Kde leží...
Krétu najdete ve Středozemním moři (na mapě od Prahy dolů a pak doprava). Rozloha Kréty je 8261 čtverečních kilometrů. Není to moc, přesto je Kréta největším z řeckých ostrovů (5. největší ve Středozemním moři). Kdybyste ji měřili pásmem od východu k západu, dá to asi 250km, od severu k jihu potom 60 km, přičemž v nejužším místě to je coby kamenem dohodil a zbytek doběhl, slovy patnáct klilometrů.

Kréta z vesmíru

V čem leží...
Ze severu ji omývá Krétské moře, což není nic jiného, než jižní část Egejského moře (to si zapamatujte, zní to dobře když při vyprávění udáváte výčet všech moří, ve kterých jste se smočili). Na jihu je moře Lybijské.

S kým leží...
Ještě než zakotvíme přímo na Krétě určitě stojí za to zmínit se o četných ostrůvcích, které plavou v okolí Kréty. Na severu jich je nesčetně, což je velmi dobře vidět z letadla (samozřejmě pokud letíte z Evropy). Na jihu je to s počtem ostrovů trochu skromnější, ale jsou tam a určitě také stojí za návštěvu, ale o tom později.

Jaká je...
Pokud jste fandové cyklistiky a libujete si v dlouhých, rychlých, převážně rovinatých úsecích, jeďte raději na dovolenou do Třeboně. Kréta je totiž (až na malé vyjímky) jedna velká skála lezoucí z moře. Osobně si myslím, že jet na Krétu za účelem provozování cyklistiky je sebevražda, což si zaručeně uvědomíte, když prakticky v nula metrech nad mořem stanete před horou, která má byť jen 500 m.n.m. I s touto výškou ale působí dojmem, jako by vás chtěla zašlápnout.
Když je řeč o horách, ta nejvyšší se jmenuje Psiloritis (2456 m.n.m.) a najdete ji v pohoří Idi Ori. Druhá nejvyšší hora se jmenuje Páhnes (2453 m.n.m.) a leží v pohoří Levka Ori.

Topografická mapa Kréty

Politika
Hlavním městem Kréty je Heraklion (Iraklion). Dalšími významnými městy jsou Chania, Rethymnon a Ágios Nikolaos (pref. Lassithi). Všechna zmiňovaná města zároveň představují centra čtyř prefektur na které se Kréta dělí. Jak už bylo zmíněno patří Kréta k Řecku (byť je na Řecku dost nezávislá) a tudíž spadá pod Evropskou Unii.

joomla template
template joomla