bull kopie.png

Počasí

Počasí všeobecně
Pokud se na Krétu hodláte vydat v hlavní sezóně, počítejte s tím, že je tu na zdechnutí. Kréta je nejteplejším místem Evropy. Během léta tady neprší a pokud ano, myslím si, že to bude nevšední zážitek, který vaši dovolenou spíš zpestří, než aby ji zkazil.

Pokud si chcete podle teploty vybírat místo doporučuji všem teplomilným povahám zamířit na jih Kréty. Tady bývá až o tři stupně tepleji. Většina velkých letovisek se sice nachází na severu, ale i tam vám bude denní teplota připadat přespříliš vysoká. Je tu zkrátka hic, což dokazuje i průměrná denní teplota. Přes léto se drží na 28 stupních. Podotýkám jde o průměr, v reálu to znamená, že přes poledne není problém naměřit 35 stupňů ve stínu a na nějaké kamenité pláži na jihu Kréty kam slunce pálí od rána do večera byste mohli teplotu měřit už jen teploměrem na zavařování okurek.

Zima je na Krétě naopak taková, že skoro žádná a hlavně krátká. Teploty pod nulou prakticky nezažijete. Přes den se drží kolem 10 až 15 stupňů. Sem tam zaprší a sníh se vyskytuje jen v horských oblastech. Údajně tam najdete i lyžařské středisko. Ale pokud někdy vyzkoušíte, doporučuji o tom nevyprávět. Člověk vypadá jako pitomec, když popisuje, jak lyžoval na Krétě.

Jak už bylo řečeno na Krétě v létě skoro neprší. Co se týče ostatních měsíců, Murphyho zákony tu platí dvojnásob a tak pokud se vydáte na dovolenou třeba v březnu a začne vám pršet, pravděpodobně nepřestane do doby, než dorazíte k letištní hale připravit se k odbavení.Roční období
Na Krétě mají tři roční období. Období květů, dozrávání a deště. Zimní měsíce prosinec, leden a únor patří do období dešťů, pak logicky následují květy a mezi srpnem a zářím přichází období dozrávání.

Leden – je nejstudenějším a nejdeštivějším měsícem na Krétě. Pod pojmem nejstudenější si nepředstavujte, že máte rampouch na nose. Přirovnal bych to k našemu slunečnějšímu začátku Jara. V lednu přichází také jeden poměrně zajímavý jev. Jmenuje se Halcyon Days.
Únor a březen – jsou měsíce, které by vyhovovaly všem, kdo nemusí extrémy. Vzduch je příjemně teplý (asi jako u nás během Jara), kvetou první kytičky a stromy. Kréta je zelená a svěží. První odvážlivci lezou do vody a rychle z ní zase vylézají. A koncem března se ukazují první turisté.
Duben – teď už je na Krétě poměrně teplo, ale ne ještě horko, každopádně krásně. Ne-li nejlíp za celý rok. Teploty dosahují ke 20ti stupňům, prší minimálně, stále vše kvete a vše je zelené a hlavně na 170ti tisících hektarech začínají kvést olivovníky.
Květen a červen – jsou měsíce ideální pro dovolenou. Zpočátku sice ještě sem tam zaprší, ale tomu čemu na Krétě touhle dobou říkají déšť je pro nás jen takové plivnutí z oblohy. Květy mizí, příroda už není tak veselá, ale ještě je zeleno. V červnu už se začínají objevovat první plody a zhruba v jeho polovině přichází další roztodivný úkaz. Říkají mu Meltemi.
Červenec a srpen – Vzduch se třepe horkem, voda v moři se skoro vaří, turisti leží jako leklý ryby na plážích, Řekové posedávají ve stínu svých domovů, taverny jsou plné, ledově vychlazená voda je nejžádanější zboží. Odvážlivci navštěvují památky, kde není k hnutí. Všechno je drahé.
Září a říjen – zrovna ve chvíli kdy se dá opět pobývat venku bez toho, aby to s vámi seklo všichni turisté pomalu mizí, teploty mírně padají, moře je ale nádherně teplé. Kréta je suchá, místy připomíná poušť, večer už to chce mikinu. Sem tam se dostaví taková „sranda přeháňka“
Listopad a prosinec – opět se začne třepat listí vlivem jižních větrů, které s sebou z daleké Afriky přinášejí písek. Ten zakryje celou oblohu a všechno se zabarvuje jakoby dožluta. Turista zmizel neznámo kam, Řek si oddychuje a užívá si pěkné dny, kterých je asi stejně jako těch ošklivých. Když chytnete hezký den, dá se ještě stále koupat a to klidně i v prosinci.

Průměrný úhrn srážek
joomla template
template joomla