crete_dolphins kopie.png

Kde se ubytovat

Ostrov mnoha tváří...
Kréta má spoustu tváří a každý si na ní najde to svoje místo. Pokud vyrážíte na dovolenou v Létě, spíš než se zemí zaslíbenou, zvěře a ptáků plnou, mlékem a strdím oplývající se připravte na pustinu v různých variacích.

Balos lagoon Pláž v Matale
Balos lagoon Pláž v Matale


Pláže...
Na severu jsou pláže dlouhé, do moře se svažují pozvolna, což je ideální pro neplavce, nebo rodiny s dětmi. Sice trošku nuda, ale někomu holt právě tohle vyhovuje.
Na jihu Vás naopak čekají (až na vyjímky) pláže malé, schované za útesy, romantické... Ovšem daní za to je hloubka jako prase pár metrů od břehu a spodní proudy, které vás odtáhnou směrem k Egyptu ani nevíte jak.
Na Krétě je také pár pláží, které prostě musíte navštívit už jenom z principu. Za všechny zmiňmě pláž Matala, Vai nebo Preveli.

Palmová pláž Vai Pláže na severu Kréty
Palmová pláž Vai Takhle nějak vypadají pláže na severu


Kde složit hlavu...
Teď už ale k tomu, kde se ubytovat. Sever, jak jsem říkal, je aspoň podle mě nuda. Ale někomu prostě vyhovuje turistický ruch, pláže narvané k prasknutí lidmi, a hotel nalepený na hotelu občas prostřídaný pensionem. Pravda je, že všude je blízko a vše je nadosah. Zakotvit právě tady je praktické i z důvodu případných výletů. Pokud Vám jako dovolená bohatě postačí válet se na písku, a za nějakou kulturou a historií to mít maximálně tak daleko, než se na čele objeví první kapka potu, pak je sever ideální volbou. O oblíbenosti hovoří i čísla. Jezdí sem více než třetina turistů nejenom od nás.

Druhá třetina turistů se válí v západní části Kréty. Je to tady celé takové zelenější, dokonce tu najdete i skupinky stromů, které se dají nazvat lesem. Západem Kréty také kráčely dějiny, nebo spíš armády během 2. světové války a stopy jsou patrné dodnes. Co tady ale nenajdete, nebo jen ojediněle jsou archeologocké památky.

Za absolutně nepraktický považuju jih Kréty. Je tu ještě víc horko, všude je daleko a bez auta nebo motorky se nedostanete nikam. Na druhou stranu dobrodruzi a romantici ukojí své potřeby právě tady! Pláže jak z amerických filmů o Karibiku, romantická zákoutí, malebné vesničky, vysoké hory, strmě padající skály, absolutně fotogenická krajina.

Ať už se chystáte ubytovat kdekoli, nešetřete. Zpravidla platí, že čím levnější ubytování seženete, tím víc se nachodíte k moři a to že splašíte luxusní hotel za pár šprdlíků může znamenat, že opravdu bude luxusní, ale z okna budete koukat na obchoďák, parkoviště, nebo Heraklion (a to opravdu není moc pěkný pohled).joomla template
template joomla