Festos

Faistos, Phaistos, Φαιστός
Festos je dalším významným archeologickým nalezištěm Kréty. Jde o druhý největší mínojský palác - zimní panovníkovo sídlo. Narozdíl od Knóssu se tady provádí archeologický výzkum velmi šetrně, nedostavuje se betonem a o vykopávky je náležitě pečováno. Festos najdete v Messarské nížině. Město Festos je zajímavé tím, že mimo vykopávek paláce a malého kostelíka zde není žádný další dům.


Takhle možná vypadal Festos v době své nějvětší slávy

První známky osídlení tohoto místa pocházejí někdy ze 4. stol. před n.l. Samotný palác byl na 70 metrů n.m. vysokém pahorku Kasrtri postaven někdy kolem roku 1900 př.n.l. Jeho pozůstatky jsou patrné dodnes i když většina vykopávek patří až druhému paláci zbudovaném zhruba o 200 let později. V roce 1450 př.n.l. ale utrpěl palác fatální škody při všeobecné katastrofě. Palác měl odhadem 100 místností.

Festos - západní nádvoří, které sloužilo i jako divadlo Festos - v těchto místech se ještě stále bádá
A takhle místo z první fotky vypadá dnes Pohled do míst kde se ještě usilovně bádá

Znovuobjeven byl v roce 1900 italským archeologem Federicem Halbherrem a italská archeologická škola zde ve vykopávkách pokračuje dodnes.

V roce 1908 zde byl nalezen jeden z nejzáhadnějších předmětů mínojské doby - Phaistoský disk. 16 cm v průměru 2 cm silný hliněný disk na sobě nesl do spirály uspořádané znaky a údajně se jedná o první tištěný dokument. Co je na něm psáno nikdo neví. Originál je k vidění v muzeu v Heraklionu.

Festos - severní křídlo, kde byl objeven festoský disk Festos - hlavní nádvoří
Severní křídlo paláce Festos, kde byl
objeven Festoský disk
Z hlavního nádvoří je fascinující výhled
na jih nížiny
Messara

Při návštěvě by Vám nemělo uniknout že narozdíl od ostatních paláců má Festos tři nádvoří, což ho dělá jedinečným. Uprostřed jednoho z nádvoří jsou také patrné zbytky pece na tavení kovů.

Festos - zbytky pece na tavení kovů Palác Festos byl letním sídlem panovníka
Zbytky pece na tavení kovů V paláci je mnoho různých zákoutí

Areál paláce Festos má fantastickou atmosféru ať už stojíte na nádvoří nebo na jednom z mramorových schodišť. Okolí areálu zdobí cypřiše a velké borovice. Je odtud také výhled na Messarskou nížinu, moře a na tři krétská pohoří. Severní Ida, severovýchodní Lassithi a jižní Kofinas.

Festos - komnaty krále Festos - kultovní lázeň
Komnaty krále Bazén pro kultovní lázeň

Nebývá tu ani tolik lidí, takže na prohlídku celého místa budete mít dostatečný klid a můžete v klidu nasávat tu pravou mínojskou atmosféru. Návštěvu Festosu vřele doporučuju.

joomla template
template joomla