Malia

Mallia,Μάλια
Milovníci starých kamenů a vykopávek teď opět zajásají. Nedaleko města Malia, odhadem asi dva až tři kiláky, leží třetí největší krétský palác, zvaný rovněž Malia. Ale zpět na začátek.

Tak vypadal palác Malia dřív... ...a takhle vypadá dnes
Tak vypadal palác Malia dřív... ...a takhle vypadá dnes

Všechno to začalo někdy kolem roku 6000 př.n.l. Z téhle doby se tady totiž našly střepy keramiky a další serepetičky každodenního života. Díky tomu se lze domnívat, že oblast zálivu Malia bylo prvním trvale osídleným místem na Krétě. Od roku 3000 př.n.l. jsou pak stopy po osídlení mnohem zřetelnější. Nalezeny byly zbytky osad, hroby a další důkazy toho, že to tady kdysi žilo.

Pithos. Vázy na zásoby Tohle bylo kdysi sloupořadí
Pithos. Vázy na zásoby Tohle bylo kdysi sloupořadí

Stavba samotného paláce Malia byla ale zahájena o něco později, někdy kolem roku 1900 př.n.l. Podle legendy palác patřil bráchovi slavného Mínoa - Sarpedonovi. To je ten zlej, co byl hodně na peníze, viz mytologie. Palác Malia byl stejně jako mnoho dalších na Krétě několikrát zničen a několikrát obnoven. Definitivně a naposledy se sesul k zemi v roce 1450 př.n.l. Ve 14. století před naším letopočtem vyrostlo v místě románské osídlení, o něco později, také románská kaplička.

Cestou k nádvoří I palác v Malia byl hodně členitý
Cestou k nádvoří I palác v Malia byl hodně členitý

A teď co zajímavého tam najdete, když tam půjdete. K vidění je třeba obří centrální nádvoří (48x23 metrů). Na jižní straně je dvojité schodiště a spousta malých místností. I v paláci Malia najdete prapodivně otesaný, jakoby mlýnský kámen s kalíšky kolem. Říkají mu Kernos, používal se při obřadech a do kalíšků se vkládaly oběti bohům (plody, obilí, atd.). Na severní straně nádvoří byly naopak sklady plné nádob zvaných Pithos. Některé z nich jsou až dva metry velké. Ukládalo se v nich obilí, oleje a další potraviny. Zajímavé je, že podlaha těchto místnosti nese stopy složitého odvodňovacího systému, který odváděl vodu rozlitou po zemi.

Zásobníky na zásoby Kernos - obětní kámen
Zásobníky na zásoby Kernos - obětní kámen

Dál byly v okolí paláce Malia objeveny zbytky staveb identifikovaných jako kovářské a keramické dílny, všemožné zasedací místnosti, obydlí, některá dokonce vybavená vanou. Malia tedy nebyl jen samotný palác, ale také poměrně velké město, jehož původní název není znám.
V roce 1915 zbytky paláce objevil a odkryl řecký archeolog Hadzidakis. Vykopávkové práce pokračují dodnes.
Kdyby Vás náhodou vykopávky omrzely, můžete vyrazit „hodit bokem“ na některou z místních diskoték, v Malia (městě) to totiž žije.

Nejcennější čísti paláce jsou kryté před sluncem Malijské včely s kapkou medu. Známý šperk nalezený na pohřebišti nedaleko paláce.
Nejcennější čísti paláce jsou kryté
před sluncem
Malijské včely s kapkou
medu. Známý šperk
nalezený na pohřebišti
nedaleko paláce.
joomla template
template joomla