Aradaina Gorge

Aradena, Αράδαινα
Jestli hledáte místo, kde byste na každém rohu nenarazili na turistu, místo, které není úplně tradiční a které má také svoji stinnou a tajemnou stránku, pak je soutěska Aradena trefa do černého. Mnoho tištěných průvodců o ní nepíše, tak aspoň pár slov tady.

Soutěska Aradena z lodi cestou do Chora Sfakion Vesnice Aradena leží těsně na hraně rokle
Soutěska Aradena z lodi cestou do
Chora Sfakion
Vesnice Aradena leží těsně na hraně rokle

Aradena leží na jihozápadě Kréty na jihu pohoří Lefka Ori v oblasti zvané Sfakia. Sfakia je řecky rokle. Hlubokých roklí a soutěsek je tu celkem 14. Například nedaleká, turisticky velmi rušná Samaria. V Aradenské rokli ovšem nehrozí, že byste se míjeli s davy turistů. A to hned z několika důvodů. Není největší, ani nejdelší má jen 5,5 km. Lákavé, nebo naopak odpudivé je na ní především to, že cesta soutěskou není jen o prostém chození po vyšlápnutých stezkách.

Aradenský most je nejvyšším na Krétě a skáče se z něj na laně Cesta soutěskou je občas trochu krkolomná
Aradenský most je nejvyšším
na Krétě a skáče se z něj na laně
Cesta soutěskou je občas trochu
krkolomná

Cestu vám několikrát zkříží balvany, které se musí všemožně přelézat, nebo dokonce podlézat a v jednom úseku musíte dokonce použít také žebřík a lano. Rozhodně nic pro ty, kterým se dělá špatně z výšek. Ve vrchní části soutěsky vede nad roklí most, který tam v roce 1986 nechali postavit místí domorodci – čtyři bratři. Pohádkově prý zbohatli v Americe a takhle se chtěli odvděčit svému rodišti. Most je železný, jeho povrch z dřevěných trámů a když stojíte dole pod ním a máte štěstí, že zrovna jede auto, je to parádní zážitek vylepšený ještě zajímavými zvukovými efekty. Dunění se rozléhá roklí hodně daleko a lidé, kteří přicházejí ze spodního konce Aradeny často s napětím poslouchají odkud se ten zvláštní zvuk line. Mimochodem Aradenský most je nejvyšší most na Krétě a občas z něj někteří šílenci skáčou na gumě.

Most byl darem 4 bratrů z nedaleké vesnice Agios Ioannis Takhle celá oblast vypadá shora
Most byl darem 4 bratrů z nedaleké
vesnice Agios Ioannis
Takhle celá oblast vypadá shora

Nedaleko mostu vede cesta z rokle nahoru. Jedna po levé a druhá po pravé stěně. To je ještě pozůstatek z doby, kdy tady most nebyl. Všichni, kdo se chtěli dostat na druhou stranu rokle museli hezky seběhnout dolů a pak si dát výšlap nahoru. Teď už je tedy, díky mostu, úplně jedno, kterou cestou půjdete. Oficiální vstup do rokle je ale ten na západní stěně.

Po mostě nejde přejít bez mrazení v zádech - zkuste si to Pohled do soutěsky Aradena
Po mostě nejde přejít bez mrazení
v zádech - zkuste si to
Pohled do soutěsky Aradena

Tolik o soutěsce Aradena a teď to tajemno. Na západní straně soutěsky, pár metrů od Aradenského mostu je malá vesnice Aradena. Osada byla postavena na místech starověkého řeckého města Aradin (též Iradin, od slova „aruad“což znamená „útočiště“). To vyplenili během své nadvlády osmanští Turkové. Na zbývající ruiny vesnice Aradin můžete narazit pár metrů od dnešní Aradeny. Do centra vesnice vede ze soutěsky cesta starou, zrezlou vrzající brankou a už to samo je předzvěstí, že nic romantického vás za ní nečeká.

I tady narazíte na polodivéké kozy, které lezou všude a občas na vás shodí kamení Kostel Archanděla Michaela je jednou z mála staveb, které jsou funkční
I tady narazíte na polodivéké kozy,
které lezou všude a občas na vás
shodí kamení
Kostel Archanděla Michaela je jednou
z mála staveb, které jsou funkční

Začalo to jako klukovina. Dva malí kluci se poprali kvůli zvonku, který se kozám věší na krk. Bohužel jeden z nich následkem zranění zemřel. Celý tenhle incident vyústil v krevní mstu a následné vyvraždění celé vesnice, která je od roku 1947 téměř neobydlená (v roce 1981 zde žilo 8 obyvatel). Několik přeživších uteklo do nedaleké vesnice Anopolis, kde jejich potomci žijí dodnes a údajně mají zájem získat starý majetek zpět a vrátit se do Aradeny. Teď jsou zde jen ruiny benátských domů, staré kozí kůže houpající se ve větru na torzech rezatých plotů, sem tam proběhne mezi zdmi zdivočelý pes. Dokonalá vesnice duchů. Celou vesnici proběháte asi za půl hodiny. Rozhodně bych se zde moc nezdržoval. Údajně to není to tak dávno, co sem měla namířeno také jedna výprava ze západní Evropy a na hotel už se nevrátila. Všichni byli nalezeni právě v Aradeně - mrtví za dosud nevyjasněných okolností.

Mezi opuštěnými domy vesnice Aradena... ...narazíte i na zajímavé věci. Tohle byl nejspíš lis na olivový olej
Mezi opuštěnými domy vesnice Aradena... ...narazíte i na zajímavé věci. Tohle byl
nejspíš lis na olivový olej

Ale dost strašení. V Aradeně rozhodně stojí za návštěvu kostel Archanděla Michaela z roku 1546 s křížovou kopulí. Celý je postavený z antického stavebního materiálu, nejspíš z toho, který zbyl po původní osadě Aradin. Pokud se dostanete dovnitř, můžete se těšit na parádní fresky a také několik nádherných ikon.

Už od roku 1947 je Aradena vesnicí duchů... ...potomci původních obyvatel se varcí jen velmi pozvolna
Už od roku 1947 je Aradena vesnicí
duchů...
...potomci původních obyvatel se varcí
jen velmi pozvolna

Do Aradeny vedou dvě možné cesty. Jedna lodí z nedaleké Chora Sfakion na Marmara Beach (Μάρμαρα), což je spodní konec soutěsky. Druhá cesta je autem z Chora Sfakion klikatou silnicí směrem na Anapolis a zavede vás přímo na Ardenský most za kterým už je parkoviště, malý bufet a opuštěná vesnice Aradena.

joomla template
template joomla