Diktéo Andro

Dikteon Andron, Δικταίο Άντρο
Na Krétě je neskutečná hromada jeskyní a děr v zemi. Někomu přišlo jako dobrý nápad je spočítat, ale je jich tolik, že z toho byl nakonec jen odhad a dělá to asi 3000 všemožných malých, větších, přístupných i veřejnosti uzavřených jeskyní.
Jednou z nejvýznamějších je Diktejská jeskyně (Dikteo Andro) která leží na planině Lassithi 1025 metrů nad mořem asi 30 km od letosviska Malia, nebo 35 km západně od Agios Nikolaos. V mapě hledejte vesnici Psichro, od ní to je zhruba kilák.

Chodníček k jeskyni je krásně upravený, ale zatraceně dlouhý a klikatý Vstup do Diktejské jeskyně je jedna velká díra jak do p....ekla
Chodníček k jeskyni je krásně upravený,
ale zatraceně dlouhý a klikatý
Vstup do Diktejské jeskyně je jedna velká
díra jak do p....ekla

Podle mytologie se má za to, že právě tady Rhea tajně porodila Dia. Tajně proto, aby si ho jeho otec nedal k snídani, jak měl ve zvyku a jak se stalo všem jeho dosavadním dříve narozeným sourozencům. Dlouho se tady ale neohřáli. Když Zeus povyrostl, zřejmě v rámci "programu ochrany svědků" se s matkou Rheou přestěhovali do svatyně Ida (Ideo Andro).
Diktejská jeskyně sloužila i starým Mínojcům ke kultovním účelům. V pozdní palácové době až do zhruba prvního století našeho letopočtu zde probíhaly obětní obřady.

S rostoucí hloubkou ubývá světlo a je stále chladněji V polovině hloubky se cesta rozdvojuje
S rostoucí hloubkou ubývá světlo a je
stále chladněji
V polovině hloubky se cesta rozdvojuje

V roce 1900 do Diktejské jeskyně dorazil britský archeolog David Hogarth, který ji jako první pořádně prozkoumal a zmapoval. Díky němu a všem, kteří zde byli před námi víme, že Diktejská jeskyně není nějak obrovská, rozlohou má asi 2500 m² co ale určitě stojí za shlédnutí je překrásná krápníková výzdoba jejíž jedinečnst je umocněna zajímavým nasvícením. A protže se tady svítí, tak se tady taky platí. Připravte si asi 4 € za osobu. Studenti s ISIC kartou mají vstup zadarmo.

Jeskyně má nádhernou výzdobu kterou návštěvníci nějak nešetří Z chodníčku se dá sejít a malým otvorem se protáhnout na místo, kde se narodil Zeus, musíte ale trochu hledat
Jeskyně má nádhernou výzdobu kterou
návštěvníci nějak nešetří
Z chodníčku se dá sejít a malým otvorem
se protáhnout na místo, kde se narodil
Zeus, musíte ale trochu hledat

A jak se sem dostat. Cestovky opět pořádají fakultativní výlety za nehorázné sumy, většinou je prohlídka jeskyně spojena s návštěvou Knossu. Dostat se sem dá bez problémů také autem. To můžete nechat na parkovišti vedle vesnice Psichro. Parkoviště hlídá chlapík, který taky kasíruje poplatek. Na slunci ho ale často zmůže spánek, doporučuju dorazit sem, zrovna když spí - důvod je snad jasný! Od parkoviště to je k jeskyni asi 20 minut pěšky do kopce po dlážděné cestě, přesto žabky nedoporučuju. Čím víc se budete tvářit zadýchaně, tím víc vám místní budou nutit "donkey taxi" - jízdu na oslíkovi. Ta je cenově srovnatelná s dobrou večeří v pobřežní taverně pro pět lidí, navíc budete z klopýtajícího osla ještě víc rozlámaní, tudíž bych si využití této služby dobře rozmyslel.
Krápníková výzdoba Diktejské jeskyně určitě stojí za obdiv, navíc je to poměrně nenáročný a levný výlet zhruba na půl dne.

Na dně je jezírko plné peněz Krápníky všude kam se podíváte
Na dně je jezírko plné peněz Krápníky všude kam se podíváte
joomla template
template joomla