Balos Lagoon

Kréta má spoustu krásných míst a zákoutí, ovšem opravdovou perlou je Balos Lagoon. Uprostřed pustiny pod vrcholky skal na cípu poloostrova Gramvousa najdete místo, které jakoby ani nepatřilo na Krétu.  Údajně tu na svatební cestě se svou lodí zakotvili princ Charles a Lady Diana.

Ostrov Tigani je dominantou celé pláže. I tady ostré skály vystupují vysoko nad hladinu moře
Ostrov Tigani je dominantou celé pláže. I tady ostré skály vystupují vysoko nad
hladinu moře

Dlouhá pláž plná jemného bělorůžového písku a obrovská laguna (průměr asi půl kilometru) s průzračnou a teplou vodou s hloubkou od deseti do padesáti centimetrů. Z jedné strany ji ohraničuje malý ostrov Tigani (117 m.n.m.) z druhé hřeben Gramvousa (750m.n.m) a mezi nimi skalnatý práh široký asi 30 metrů s výškou maximálně metr nad hladinou. Přes ten se převalují vlny a napájejí do nekonečna lagunu mořskou vodou, která na druhé straně odtéká vodním, „neviditelným kanálem“ zpět do moře. V kanále má sice laguna největší hloubku, přesto vám bude voda sahat maximálně po prsa.

Na Balos Lagoon se obyčejným autem dostává těžko, ale jde to. Cestu na mnohých místech lemují terénní kozy.
Na Balos Lagoon se obyčejným autem
dostává těžko, ale jde to.
Cestu na mnohých místech lemují terénní
kozy.

Když vlny ustanou omývat skalnatý práh mořská voda zůstává zachycena v malých tůňkách a průrvách, kterých je ve skále plno. Odtud se odpařuje a tvoří se krystaly soli. Z nedaleké taverny sem pak chodí personál, sůl sbírá, v taverně dosušuje a používá.

Od auta je to asi kilometr a půl pěšky a po menším výšlapu se vám nabídne tento pohled. Je odtud pěkný výhled na nedaleký ostrov Gramvousa s benátskou pevností.
Od auta je to asi kilometr a půl
pěšky a po menším výšlapu se vám
nabídne tento pohled.
Je odtud pěkný výhled na nedaleký ostrov
Gramvousa s benátskou pevností.

Směrem na sever je laguna otevřená, „vstup“ do ní v dálce chrání řada ostrovů. Ten první, se starou benátskou pevností z roku 1582 se jmenuje Imeri Gramvousa (Zkrocená Gramvousa. Dále je tam ještě Agria Gramvousa - Divoká Gramvousa a další ostrovy). Na ni je nejlepší výhled z ostrova Tigani (v překladu znamená „pánev“ – ostrov skutečně vypadá jako pánev obrácená dnem vzhůru). Na ostrov Tigani se můžete dostat po skalnatém prahu, který ho spojuje s pevninou, nebo pěšky po moři.

Mělčina kam oko  dohlédne Takhle nějak si představuju maximální relax :)
Mělčina kam oko  dohlédne Takhle nějak si představuju
maximální relax :)

Samotná hlavní pláž je široká asi 50 metrů a dlouhá bezmála kilometr. Směrem od severu na jih se zužuje. Na jejím jižním konci je jediná, již zmiňovaná, taverna. Laguna se dá obejít bez problémů celá dokola a to správné místo k odpočinku se vždy najde.

K autu je to kilák a půl do kopce. Co chvíli ale stojíte a otáčíte se, bez toho to prostě nejde :) Krajina tady je nádherně jiná
K autu je to kilák a půl do kopce. Co chvíli
ale stojíte a otáčíte se, bez toho to prostě
nejde :)
Krajina tady je nádherně jiná

Dostat se sem je trochu problémové. Autem se dá zajet asi 1.5 km od laguny, ovšem cesta ještě v roce 2011 byla absolutně neudržovaná a dělala problémy i pořádným offroadům. V tuto chvíli je potřeba si uvědomit, že zapůjčená Hyundai Atos není žádný kamzík. Velký úsek cesty se proto jede pomaleji než krokem a na její konec to trvá dost dlouho. Zbylý kilometr a půl musíte pěšky po udržované pěšině, lemované nízkou zídkou. Po chvíli se skály přestanou zvedat a padnou k mořské hladině a v ten okamžik se před vámi objeví fascinující výhled na neuvěřitelnou scenerii skal, malého ostrovu, modré laguny a nekonečného středozemního moře.
A nebo se sem můžete vydat s cestovkou. V Kissamos nastoupíte na loď, z té vám průvodce ukáže skály které se před dvěma tisíci léty najednou zvedly o devět metrů, pak navštívíte ostrov Gramvousa. V zátoce na pláži je ztroskotaná loď, o neskutečný počet schodů výš benátská pevnost. Pak se pluje na Balos, kde vás nechají zaplavat a navečer tradá zpátky.

joomla template
template joomla