Elafonisi

Elafonese, Ελαφονήςη
Elafonisi (jelení ostrov) je malý ostrov ležící asi 400 metrů jihozápadně od Kréty, necelých 80km od Chanie. Jde o chráněnou přírodní rezervaci. Největším bodem zájmu ale nejsou jeleni, další zvířátka, nebo kytičky.

V sézóně sem denně míří stovky turistů především kvůli stejnojmenné pláži s jemným pískem a mělkému teplému moři. Hloubka se pohybuje mezi 10 až 50 cenťáky, takže pokud zrovna neduje vítr, který by zvedal pětimetrové vlny dá se na Elafonisi v pohodě dobrodit pěšky, funguje to tady podobně jako na Balos Lagoon. I zde je jakýsi podvodní kanál, kterým protéká voda mezi Krétou a ostrovem a kde je hloubka něco přes metr.

Pláž nabízí romatické koupání Elafonisi je magnetem na turisty, taky proto, že sem vede silnice.
Pláž nabízí romatické koupání Elafonisi je magnetem na turisty, taky
proto, že sem vede silnice.

Pláž Elafonisi je ale mnohem lépe dostupná autem, protože až k ní vede asfaltka. A taky to tady trochu připomíná Karibik. Občas sem míří televizní štáby aby zde natočili reklamu na mulťák, kokosku nebo jiný produkt, který jde pak na dračku, protože si všichni myslí, že když ho budou jíst pocítí v ústech chuť tichomoří.

Pro rodiny s dětmi je tohle místo na koupání ideální, díky malé hloubce se tu špatně topí. Problém nastane v okamžiku, kdy budete shánět ubytování. V okolí není, nebo aspoň nebyl žádný hotel, pouze malý koplex bungalovů, taverna a bar. A ani v okolí několika kilometrů nenajdete nic kde byste mohli hlavu složit, všude jen vyprahlá pustina, která má ovšem taky svoje kouzlo. Asi 5 km od Elafonisi je klášter Chrysoskalitissa, kde by vás možná v nouzi mohli ubytovat každopádně bych toho nezneužíval. Určitě je ale dobré ho minimálně navštívit cestou na pláž ať se výlet sem nesmrskne na bohapusté povalování se v písku.

...po ránu je tu celkem liduprázdno Skoro se nechce věřit, že moře tady někdy bouřilo
...po ránu je tu celkem liduprázdno Skoro se nechce věřit, že moře tady
někdy bouřilo

A teď odvrácená tvář Elafonisi. Pokud se vydáte na nejvyšší bod ostrova neminete pěmětní desku. Kréťani ji sem umístili, aby připomínala události ze 24.dubna 1824. Byla velikonoční neděle na Krétě právě probíhala turecká okupace a na Elafonisi zamířilo hledat útočiště na 850 žen, dětí a starých lidí. Ukryli se na ostrově a čekali na loď která je měla dopravit na Jónské ostrovy. K večeru na místo dorazili Turkové a rozhodli se na pláži utábořit. Shodou nešťastných náhod jeden z jejich koní pomalu opustil odpočívající stádo, objevil mělčinu a pomalu přešel až na ostrov. Turkové jej následovali a nastal masakr. Většina ukrytých Kréťanů byla zabita a kdo zbyl byl prodán do otroctví v Egyptě.

Kříž na památku těch, kteří zahynuli při ztroskotání lodi Imperatix Lavička, na které můžete sedět, do dáli hledět a přemýšlet o bytí a nebytí.
Kříž na památku těch, kteří zahynuli při
ztroskotání lodi Imperatix
Lavička, na které můžete
sedět, do dáli hledět a
přemýšlet o bytí a nebytí.


Na Elafonisi stojí taky kříž. Ten sem Kréťani nedali z hecu, ale připomínat má další událost, která se stala 22.února 1907. V bouři zde ztroskotal rakouský výletní parník Imperatix. Lidé se sice snažili dostat na břeh v záchranných člunech, byly ale velké vlny a 38 jich našlo v rozbouřeném moři smrt. Všichni jsou pohřbeni na ostrově a Imperatix stále leží na dně v přední části ostrova mezi útesy. Po této události byl na ostrově vystavěn maják, dnes ho už ale nenajdete, protože okupační německá vojska ho během 2.sv. váky zničila.

joomla template
template joomla