Matala

Mattala, Μάταλα
Legendární pláž známá nejenom z fotek a vyprávění bývalých hippies, ale také z písní leží uprostřed jižního pobřeží ostrova ve stejnojmenné vesničce Matala asi 55 km na jih od Heraklionu.

Pláž v Matale je známá tmavým pískem a jeskyněmi ve skále Taky západy slunce jsou tu fascinující
Pláž v Matale je známá tmavým pískem
a jeskyněmi ve skále
Taky západy slunce jsou tu fascinující

Tisíce turistů přitahuje především kvůli tmavému písku a jeskyním ve skalách, které pláž svírají. Někteří také očekávají přítomnost hippies, ale ti tu už dávno nejsou. Pokud na nějakého narazíte, bude to pravděpodobně jen prodavač který svým převlekem láká právě naivní turisty, kterým nabízí výrobky "zaručeně" z produkce hipísáků.

Přes den jsou tady stovky turistů... ...kteří sem přijeli ve stovkách aut
Přes den jsou tady stovky turistů... ...kteří sem přijeli ve stovkách aut

Pláž je dlouhá si 200 metrů a poměrně úzká. Lidí tu (především v sezoně) bývá celkem dost. Pokud nestihnete pronajmout lehátko a slunečník, můžete se schovat do stínu tamaryšků.

Pro aktivnější typy je k dispozici hřiště na plážový volejbal, i když nevím, který masochista by byl schopen postávat v rozpleném písku. Pasivnější typy naopak potěší přítomnost mnoha taveren.

Takhle vypadá Matala z jeskyně... ...a takhle z úplně druhé strany
Takhle vypadá Matala z jeskyně... ...a takhle z úplně druhé strany

Dno se do moře svažuje pozvolna a v každé části pláže je ve stejné vzdálenosti od břehu různá hloubka, chce to trošku si to tady vošahat nohama :-) Pokud zrovna nejsou velké vlny (a někdy bývají skutečně velké, jednou taková vlna odplavila do moře půlku pláže) je moře čisté, dno písčité.

Jeskyně byly používány jako hrobky Když jsem se narodil, Tina a Peter se podepsali v Matale
Jeskyně byly používány jako hrobky Když jsem se narodil, Tina a Peter se
podepsali v Matale

Pod vodou neuvidíte nic, protože tu nic není. Snad jen pokud se vydáte (plavmo) podél skály vpravo. Opět ale pozor na vlny. Hodí vás na skálu jako nic a pokud se nenapíchnete na ježka, pořádně vás sedřou právě skály ostré jako břitva.

Matala byla oblíbeným místem hippies. Nápis s mottem který vítá připlouvající loďe - pozůstatek hippies
Matala byla oblíbeným místem
hippies.
Nápis s mottem který vítá připlouvající
loďe - pozůstatek hippies

Kdyby vás náhodou přepadla nuda, můžete si jeskyně, kterými je jedna celá skála doslova provrtaná prohlédnout zblízka, nebo si z několik metrů vysokého útesu zaskákat přímo do moře.

Více o samotných jeskyních, městečku a dalších plážích v okolí dozvíte TADY.

joomla template
template joomla