Preveli

Préveli, Πρέβελι
Pláž Preveli leží na jižním pobřeží Kréty. Je to jedna z těch vyjimečných, které stojí za to navštívit, zvlášť pokud budete mít třeba cestu do nedalekého kláštera Moni Preveli.

Na pláži Preveli se vlévá řeka Megalo Potamo do moře... ..čímž se místo stává obrovským magnetem pro davy turistů
Na pláži Preveli se vlévá řeka Megalo
Potamo do moře...
...čímž se místo stává obrovským
magnetem pro davy turistů

Pláž je sice malá, ale jedinečná tím, že se tady do slaného moře vlévá sladká řeka Megalo Potamo, která sem přitéká ze soutěsky Kourtaliotiko Gorge (tou budete nejspíš projíždět pojedete-li z Rhetymna). Navíc je zde i palmový les.

Voda v řece je čistá, ale taky studená Na březích řeky je palmový háj, kterým vede stezka
Voda v řece je čistá, ale taky studená Na březích řeky je palmový háj,
kterým vede stezka

Nečekejte ale velkou idylku. K pláži (i od ní) se dá dostat buďto údolím podél řeky. Což je celkem náročná tůra. Nebo přímo od parkoviště 2 kilometry dlouhou stezkou vedoucí po rozpáleném srázu.

Dříve se mezi palmami dalo volně procházet, stanovat a taky asi péct buřty V roce 2011 zasáhl háj požár a od té doby se nesmí vstupovat mimo vyznačené cesty
Dříve se mezi palmami dalo volně
procházet, stanovat a taky asi péct buřty
V roce 2011 zasáhl háj požár a od té doby
se nesmí vstupovat mimo vyznačené cesty

Pláž má lodní spojení do Plakias a Agia Galini a občas zde kotví také menší lodě. Využít můžete zdejší tavernu, nebo půjčovnu špalapdel. Ke koupání je k dispozici ledová sladká voda v řece, nebo teplé moře. Doporučuju vyzkoušet v tomto pořadí za sebou. Voda v moři Vám pak přijde neskutečně teplá.

Pokud Vás omrzí plavání a opalování, můžete se vydat do údolí, kde je palmový a oleandrový háj. Když půjdete dostatečně daleko, narazíte na parádní tůně, také výborné ke koupání.

Palmy
Palmy

Nevýhodou pláže je horší přístupnost a také počet lidí, který je v sezoně poměrně značný. Přesto máte-li tudy cestu aspoň na hodinku se zastavte, nebudete litovat.

joomla template
template joomla