Kommós

Komos, Κομμός
Protože je pláž Kommos dlouhá jako týden před výplatou, tak se na mnohých místech jmenuje podle nejbližšího letoviska. Takže narazíte třeba na pláže Kalamaki, Tympaki, nebo Tymbaki. Můžu vás ujistit že vždy dojdete na jedno a to samé místo.

Jsou pláže dechberoucí a pak jsou tu ty ostatní. Kommos patří do druhé skupiny, ale má také svoje klady. Pro obyvatele nedaleké Mataly poskytuje jakousi klidnější alternativu k matalské pláži, která je přes den natřískaná jako vlak do Číny. 7 km písku pozvolně se svažujícího do moře nabízí perfektní vyžití pro rodiny s dětmi, pro sportovce suchozemské i vodní. Naopak třeba pro potápěče nenabízí nic. I když na písčitém dně můžete zkusit třeba hledat škeble.

Pláž Kommos od jihu. Táhne se až do dáááli k úpatí pohoří Ida.
Pláž Kommos od jihu. Táhne se až do dáááli
k úpatí pohoří Ida.

A teď to vezmem od jihu, kde se nachází vysoká hora a za ní se schovává Matala. Cesta nevede přímo, ale údolím a vnitrozemím a do Mataly je to odtud asi 5 km. Můžete se pokusit horu obeplout, ale to bych doporučoval opravdu jen největším borcům. Mořské proudy jsou tady velmi silné a tak hrozí, že namísto v Matale přistanete třeba v Tripoli, nebo tam někde. Na druhou stranu je podél skalnatéhu útesu bohatý podmořský život, spousta rybek, ježků, sem tam možná i chobotnička. Na vlastní oči jsem to neviděl, ale říká se to.
Pokud se po pláži Kommos vydáte směr sever, narazíte cestou na několik taveren, a spoustu Řeků. Chodí se sem koupat celkem hojně. Díky absenci hotelů je zde také absence turistů a jejich uřvaných dětí, takže Řekové tady mají klid. Pokud vás omrzí koupání a opalování, je zde (ostatně jako všude na Krétě) k dispozici i špetka histroie. Prakticky jen pár metrů od pláže, na takové malé vyvýšenině narazíte na vykopávky mínojského městěčka Kommos, které pravděpodobně sloužilo jako přístav.

Vykopávky mínojského přístavního městečka Kommos... ...které nejspíš sloužilo jako přístav pro Festos
Vykopávky mínojského přístavního
městečka Kommos...
...které nejspíš sloužilo jako přístav
pro Festos

Zhruba v polovině pláže je letovisko Kalamaki. Okolí zdobí staleté cedry a vzduchem se line vůně aromatického koření, které roste úplně všude. Kalamaki se jmenuje stejně, jako jedno město na ostrově Zakynthos. Pak je ještě jedno Kalamaki na severu Kréty, tak neplést.
Ještě o něco severněji je další lahůdka, tentokrát pro milovníky letadel. Kolmo k pláži leží ranvej vojenského letiště, která vede dál do vnitrozemí. Letadla tady sice létají, ale aeroshow nečekejte. Nadruhou stranu jsem taky zažil odpoledne, kdy nám hluk z proudových motorů zpříjemňoval opalování celkem vydatně.

Kommos Caretta Caretta aneb kareta obecná
Kommos Caretta Caretta aneb kareta obecná

Úplně na severu je městečko Tympaki, tady pláž Kommos končí a začíná typický turistický ruch.
Díky své poloze nabízí pláš Kommos parádní výhled na západy slunce, takže jde o ideální místo pro romantiky. A na samý závěr našeho putování po pláži Kommos asi nejzajímavější informace. Právě na tuhle pláž připlouvají želvy Caretta-caretta (kareta obecná) a kladou zde do písku vajíčka. Chuť na želví polévku, nebo vykrádání hnízd si ale musíte nechat zajít, protože místní pláž pekelně přísně hlídají.

joomla template
template joomla