Chrissi Island

Krisi, Krysi, Hrisi, Donkey, Gaidouronisi, Χρυσή
Při cestování po Krétě zkuste taky opustit „pevninu“ a vyrazit na jeden z ostrovů, které Krétu obklopují. Celkem jich je 81, takže bude z čeho vybírat. Pokud bych měl za všechny zvolit jeden, byl by to Chrissi Island (Zlatý ostrov), známý také jako Gaidouronisi (Oslí ostrov). Obyvatelé Ierapetry mají k ostrovu zvláštní vřelý vztah a familierně ho nazývají prostě Island (ostrov).
Najdete ho asi 15 km jižně od města Ierapetra v Lybijském moři a je ideálním cílem pro nenáročný celodenní výlet. Dopravit se sem lze právě z Ierapetry na člunu, který to zvládne do 50ti minut.

27 metrů vysoká Kefala činí ostrov Chrissi aspoň trochu viditelným
27 metrů vysoká Kefala činí ostrov Chrissi aspoň trochu viditelným

Ostrov není nějak zvlášť velký. Na délku má zhruba 5km od severu k jihu to dá něco přes kilometr. Jednoduchými počty tedy dojdeme k rozloze 5km čtverečních. Co se nadmořské výšky týče dosahuje v průměru asi 10ti metrů. Nejvyšší „hora“ má potom závratných 27 metrů výšky. Jmenuje se Kefala a je z ní parádní výhled na celý ostrov.

Křišťálově čistá voda a spousta zátok a zákoutí - to je Chrissi Pohled z pláže na 10km vzdálenou Krétu
Křišťálově čistá voda a spousta zátok
a zákoutí - to je Chrissi
Pohled z pláže na 10km vzdálenou Krétu

Ostrov Chrissi je z velké části pokryt cedrovým lesem. Jeho rozloha je přes 35 hektarů, pravděpodobně jde o poslední takový les v Evropě. Kdybyste stromy počítali přiblížíte se k tisícovce. Cedry dorůstají do sedmimetrové výšky a stáří některých stromů je až 300 let.
Mimo lesa jsou zde ještě nádherné pláže s jemným zlatým pískem. Voda je křišťálově čistá a moře mělké. Na severu i jihu ostrova dosahuje hloubka maximálně 10ti metrů do vzdálenosti až 1km od břehu, díky tomu je tady velmi teplá voda, ideální také pro šnorchlování. Nejen při svých výpravách pod vodu určitě narazíte na spoustu zkamenělin. Je jich tu k vidění na 54 různých druhů. Jejich stáří se odhaduje na 70 tis. až 350 tisíc let. Přestože většina zkamenělých živočichů žila v tomto místě v době, kdy byl ještě ostrov Chrissi na mořském dně, řadu z nich objevíte vegetit v místních vodách dodnes. Rozmanitost živočišných druhů v okolí je přímo impozantní.

Kmeny a kořeny cedrů dorůstají do roztodivných tvarů
Kmeny a kořeny cedrů dorůstají do
roztodivných tvarů

Na jižním pobřeží ostrova v místě zvaném Vougiou Mati, kde vás vysadí z lodi, je taverna (jedna ze dvou), nemusíte mít tedy strach, že byste umřeli hlady, přesto doporučím přibalit i něco svého, ceny jsou tu vyšší. Od taverny vede podél celého jižního pobřeží cesta, severní odbočkou se dostanete až do zátoky Belegrina. Zde je lasturová pláž z miliónů malinkých mušliček. Pokud byste chození neměli dost, můžete se vydat po jedné ze značených cest, kterých je na ostrově asi deset kilometrů. Během pobytu tady stihnete proběhat ostrov křížem krážem bez větších problémů, nebo se můžete jen válet a vychutnávat si pohled na z moře vystupující Krétu. Za shlédnutí stojí i roztodivné dřevěné sochy, které vytvořila mořská voda neustálým omýváním cedrového dřeva.

Nedaleký ostrůvek Mikronisi Kaple Agios Nikolaos
Nedaleký ostrůvek Mikronisi Kaple Agios Nikolaos

Pro aktivnější turisty mám opět několik zajímavých cílů. Na západní straně ostrova jsou k vidění zbytky staré kaple Agios Nikolaos ze 13. století, solné pánve ve kterých dodnes krystalizuje sůl a nebo zbytky starého přístaviště. Pokud budete dobře pátrat narazíte také na římské hroby, nebo neodmyslitelné ruiny mínojských staveb.
Ostrov není stále obydlen. V byzantských dobách zde ale lidé žili. Hlavním zdrojem obživy byl rybolov, výroba a export soli a především vývoz porphyra (porfira), což je rudé barvivo vyrobené z mušlí. V pozdějších dobách se na ostrově schovávali piráti, kteří donutili původní obyvatelstvo prchnout na Krétu. Bezpečně zakotvit nebo jen proplout kolem byl náročný úkol i pro zkušeného mořeplavce, proto tady s oblibou troskotaly lodě. Pirátské i obchodní.
Na východ od ostrova Chrissi, asi 700 metrů, je ještě jeden malý skalnatý ostrůvek Mikronisi, kde hnízdí stovky racků.

"Písek" v zátoce Belegrina je z miniaturních mušliček Další varianta pobřeží
"Písek" v zátoce Belegrina je z
miniaturních mušliček
Další varianta pobřeží

Ostrov Chissi svou krásnou do značné míry připomíná místa známá spíš z Karibiku, mnozí říkají, že to je poslední malý ráj na zemi, možná i díky tomu je celé území vyhlášeno národním parkem a platí zde přísná pravidla. Nesmí se chodit mimo vyznačené stezky a pláže, rozdělávat oheň, nebo kouřit. Stejně tak zde nestrávíte noc, i když by byla zajisté fantastická. A dokonce si odtud nesmíte odvézt jedinou zkamenělinu, mušli nebo dokonce kámen. Vše je přísně hlídáno a před nástupem na loď je občas kontrolován obsah kapes i batohů.


"Pirátská" mapa ostrova Chrissi

joomla template
template joomla