Paximadia Island

Παξιμάδια
A teď něco pro dobrodruhy a zároveň romantiky. Mám tu místo, které když navštívíte, budete na něm na 95% jediní lidé. Takže dokonalé soukromí vybízející k tomu, abyste zahodili zábrany a vychutnali si jaké to je být sám na pustém ostrově.
15 kilometrů jižně od Kréty vystupuje z moře skála se dvěma vrcholy. Jsou od sebe oddělené malým průlivem, takže jde vlastně o dva ostrůvky na kterých není vůbec nic. Ani domy, ani kostely, ani taverny, ani vykopávky. Mám pocit, že to co sem nedoletí, nebo nedoplave to tady ani nežije.

Západ slunce v Matale, v dálce Paximadia Nádherné zátoky a křišťálová voda...
Západ slunce v Matale,
v dálce Paximadia
Nádherné zátoky a křišťálová voda...

Ostrov se jmenuje Paximadia, protože tvarem připomíná typický krétský chléb paximadia pojmenovaný po kuchaři Paximus Hellenistic.
Mimochodem jde o starobylou tradiční potravinu, kterou si pastevci ovcí brali s sebou, když hnali stáda na delší dobu do hor. Chléb paximadia je velmi suchý, tvrdý a bez předchozího namočení ve vodě nepoživatelný. Má taky ochrannou známku EU coby tradiční krétský pokrm.

...dostat se sem není úplně jednoduché
...dostat se sem není úplně jednoduché

Jediná historie, která se k ostrovu vztahuje se týká jeho předchozích jmen. V dobách, kdy se vládlo z paláce Festos, říkalo se ostrovu Dionysoi, podle boha vína Dionýse. Jiný název, Litoai, nebo také Letoae, dostal později po bohyni Lito, matce Apolóna a Artemis. Artemis spolu s kámoškou vílou Vritomartis údajně často do místních vod zamířili lovit.
Paximadia neodmyslitelně patří k Matale, kde tvoří typické panorama na obzoru. Stejné je možné pozorovat z pláže Kosmmos. Z obou míst se zdá, že jde o jeden ostrov. Teprve při pohledu z Agia Galini je vidět, že jsou to ostrovy dva.

Takhle vypadá chleba paximadia... ...a takhle ostrovy Paximadia shora
Takhle vypadá chleba paximadia... ...a takhle ostrovy Paximadia shora

Západní Paximadia má na délku zhruba dva kilometry. Od severu k jihu je to v nejširším místě 500 metrů. Vrchol ostrova je 156 metrů nad mořem. Východní Paximadia je menší. Má v průměru 700 metrů s vrcholy 143 metrů nad mořem.
Je zde spousta zátok a několik malých, ale krásných pláží. Porost tvoří převážně nižší keře prorůstající mezi skalami.
Dostat se sem ale není jednoduché. Jediná cesta vede na soukromém člunu, který si můžete zapůjčit v Agia Galini, nebo na pláži Kommos . A teď už jen fotky a můžete se kochat.

Vnitrozemí vládnou kameny a keře... ...nic jiného tu nenajdete
Na ostrově vládnou kameny a keře... ...nic jiného tu nenajdete
joomla template
template joomla