Jevy prapodivné

Halcyon Days – období několika dnů, které se jmenují podle nějakého ptáka, tuším ledňáčka (Alcyon Kingfisher). Během těchto dní, uprostřed jinak deštivého měsíce ledna, jakoby z nenadání ustanou deště, přestane foukat vítr a je krásně. Přilítne ptáček ledňáček, na pláži vyprdne vejce a v tu ránu je zase hnusně. Celá tahle sranda trvá zhruba týden a s trochou nadsázky se dá říct, že pták ledňáček je asi jediným na celé Zemi, kdo dokáže poručit větru, dešti.

Ptáček ledňáček

Meltemi – je turecké jméno pro původně řecké slovo „Ethesian“ a znamená „každoroční“. Z toho lze odvodit, že jde o nějaký pravidelný jev. V našem případě o vítr, který na Krétě fouká zhruba od poloviny července do konce srpna. Zajímavé je, že síla větru je na různých místech proměnlivá. A tak se vám může stát, že na pláži budete honit ručník, čepice a svlečená trička, zatímco o pár set metrů dál bude pokojně ležet někdo s vytřeštěnýma očima a bude vás pozorovat, cože to děláte za sport. Druhý den to může být přesně naopak.
Meltemi si fouká, kdy se mu zamane. Někdy fičí jen ráno, jindy se celý den nehne ani lísteček, a další den ho to popadne a fouká o 106 třeba týden v kuse.
Meltemi není nijak nepříjemný nebo studený vítr. Díky němu na Krétě v létě přežijete i ta největší horka, vyčistí oblohu, takže je vidět do veliké dáli. Díky perfektní viditelnosti můžete také Meltemi předpovídat.

Takhle nějak vzniká Meltemi

joomla template
template joomla