Olous

Olous, Oloys, Ολους
Olous je další zajímavé místo, které asi úplně nestojí za to navštěvovat ho samostatně, ale když budete mít cestu třeba na Spinalongu, nebo se budete nacházet poblíž Agios Nikolaos, nebo letoviska Elounda tak se tam stavte na rychlou čumendu. Nic to nestojí a je tam hezky.

Dva ze tří benátských mlýnů A tady se pod vodou skví Olous
Dva ze tří benátských mlýnů A tady se pod vodou skví Olous

Jde o rozvaliny římského města. Olous najdete v úzké šíji, která spojuje ostrov Velká Spinalonga s pevninou a která je lemována úzkou pláží na jedné straně, bývalými salinami na straně druhé. Za malým mostem přes průplav pro loďky vás jako první nejspíš zaujmou tři větrné mlýny z benátského období. V době mé návštěvy nefunkční, uvnitř zapáchající jako toalety. A pak jsou tu k vidění ony rozvaliny města Olous, z velké části potopené pod hladinou. Město, které mělo na 40 tisíc obyvatel se údajně potopilo vlivem tektonických pohybů, kdy se západ Kréty zvedá a východ zalejzá pod vodu. Dá se zde parádně šnorchlovat a protože zde nikdy neproběhl pořádný podmořský průzkum, lze pod vodou objevit zajímavé artefakty. Ale bacha, cokoliv odvážet je nelegální.

Mozaiková modlaha někdejší byzantské baziliky A tady je malý průplav ze zálivu Poro do zálivu Spinalonga, třetí benátský mlýn a v pozadí letovisko Elounda
Mozaiková modlaha někdejší
byzantské baziliky
A tady je malý průplav ze zálivu Poro
do zálivu Spinalonga, třetí benátský
mlýn a v pozadí letovisko Elounda

Zajímavostí a takovou malou záhadou uvedenou v několika průvodcích je, že minojská města měla dva přístavy. Připlouvalo se do nich podle příznivosti větru. Olous má jen jeden, druhý nikdy nebyl objeven. Skromě se domnívám, že jsem záhadu vyřešil, možná na to přijdete i vy, odpověď je v textu :)
Pokud neholdujete potápění, tak můžete přes plot prohlížíte zbytky mozaiky na podlaze někdejší byzantské baziliky, obejít si dokola malý romantický kostelík a nebo navštívit jednu z místních taveren.

joomla template
template joomla