Lappa - Argiroupolis

Λάππα, Αργυρούπολη
Když budete mít cestu k jezeru Kournás, do Rethymna, nebo někam do těchto končin Kréty, stavte se v Argiroupolis. V první řadě je to nádherné městečko na svazích strmých kopců s neuvěřitelným výhledem do okolních údolí. Na jeho místě kdysi stávalo starobylé město Lappa, ve středověku známé jako Stimpolis, nebo jen Polis. Přímo na náměstí nemůžete přehlédnout pár vykopávek z nichž nejzajímavější je asi studna. Víc toho archeologové zatím neměli čas a chuť odkrýt.

Pohled na část Argiroupolis z náměstí Místní kostel a vlevo mini vykopávky
Pohled na část Argiroupolis z náměstí Místní kostel a vlevo mini vykopávky

Historie Lappa sahá do doby, kdy na Krétě ještě fungovaly městské státy (Knossos a Gortys) tedy někam do mladší doby minojské. Lappa údajně založil Agamemnon. Když vojska městského státu Knossos pořádala lov na obyvatele města Lyttos, nepovažovali to za dobrou kratochvíli a uprchli právě do Lappa.
Historie se na Lappa odkazuje mnohokrát, hlavně proto, že v Lappa získali právo na ražbu mincí, z té doby se zde mnoho stříbrných mincí našlo. Mimo nich také nádherné sochy Dia, Afrodité a Dionýse.

A to je celé, nic víc, nic míň Ještě detail na staré kamení
A to je celé, nic víc, nic míň Ještě detail na staré kamení

Lappa bylo několikrát zničeno, poprvé se o jeho zkázu postarali Římané, ale císař Octavianus Augustus se zasadil o obnovu a místním vrátil svobodu. V roce 68 př.nl. Lappa napadl Metelus, Octavianův nepřítel, pozabíjel představitele města a to nechal znovu pobořit. Další zmínky o Lappa pocházejí z roku 31 př.nl. kdy se tu strhla bitva mezi Markem Antoniem a Octavianem Augustem. Marcus vyhrál, v Lappa se mu zalíbilo a postavil zde mnoho velkolepých staveb.

Chrám Pěti panen Vstup do hrobky kdysi zdobil parádní portál, než si ho někdo odvezl
Chrám Pěti panen Vstup do hrobky kdysi zdobil parádní
portál, než si ho někdo odvezl

V době byzantské nadvlády bylo Lappa sídlem prvního biskupa (v roce 961 se biskupství odstěhovalo do nedaleké vesnice Episkopi). Když nad Krétou převzali vládu Arabové, tak Lappa zase zničili, to se psal rok 824. Význam města se vrátil s druhou byzantskou nadvládou, kdy bylo Lappa důležitým obchodním centrem o čemž svědčil i tehdejší název Polis (centrum).

V Lappa je také několik minerálních pramenů, proto bylo město známé lázěňstvím. Dnes se Lappa jmenuje Argiroupolis, mnoho budov je postaveno z materiálů starověkého města Lappa, přesto zde stále existuje několik objektů a artefaktů zejména z římské a benátské doby.

Interiér hrobek stejný jako v Matale Takhle to vypadá zvenku
Interiér hrobek stejný jako v Matale Takhle to vypadá zvenku

Nedaleko vesnice, asi dva kilometry na severo-severo východ (z Argiroupolis na sever a první doprava) se nachází chrám Pěti panen (Thekla, Marianna, Ethan, Martha a Maria), mnoho lidí věří, že tam jsou pochovány, já neviděl ani kost. Je tu taky trochu děsivý románský hřbitov s hroby vytesanými do skály, úplně stejnými jako jsou třeba v Matale. Při troše štěstí narazíte na jeden z proslulých vodopádů, nebo na údajně nejstarší platan na Krétě. Místo se strašně blbě hledá a je tam hodně hadů a komárů.

Tady to kdysi žilo Jeden z vodopádů
Tady to kdysi žilo Jeden z vodopádů
joomla template
template joomla