crete_dolphins kopie.png

Matala

Mattala, Μάταλα
Matala je malá (bývalá rybářská) vesnice 55 km na jih od hlavního města Heraklion. Známá je především díky pláži, která patří mezi ty nejvíce navštěvované. Oproti ostatním plážím je zde tmavý a hrubý písek. Pláž je poměrně úzká, takže v létě tu bývá nařezáno, ale místo se vždycky najde.

Asi nejznámější pohled z Mataly Dříve zde bylo jen několik rybářských domů
Asi nejznámější pohled z Mataly Dříve zde bylo jen několik rybářských
domů

Určitě Vám neuniknou umělé jeskyně v jednom ze skalních masivů, které pláž po obou stranách ohraničují. Vznikly už v dobách neolitu. V 1. a 2. století byly jeskyně používány jako hrobky, což je při jejich návštěvě více než patrné. Ve stěnách a někde i v podlahách jsou vytesány jakési postele. Jedna z jeskyň (ta největší) se jmenuje Brutospeliana, protože ji údajně hojně navštěvoval římský vojevůdce Brutus a chtěl zde být pochován. V 60tých letech 20. století obsadili jeskyně hippies, kteří byli později vyhnáni.

Nový kostel a hlavní ulice v Matale Takhle vypadá pláž z jeskyní
Nový kostel a hlavní ulice v Matale Takhle vypadá pláž z jeskyní

Dnes tady na hippíka nenarazíte. Maximálně na prodavače korálků a cetek, který bude v "převleku" za hippíka zvyšovat poptávku po svých výrobcích. (Zpěvačka Jonni Mitchell nazpívala písničku o matalských hippies. Jmenuje se Carey a poslechnou si ji můžete TADY).

Dodnes v Matale narazíte na hipíky, kteří prodávají ručně dělané cetky. S těmi opravdovými nemají nic společného Jeskyně vznikly už v neolitu, později sloužily jako římské hroby a pak v nich bydleli hippies.
Dodnes v Matale narazíte na hipíky,
kteří prodávají ručně dělané cetky.
S těmi opravdovými nemají nic
společného
(trenky Billabong)
Jeskyně vznikly už v neolitu, později
sloužily jako římské hroby a pak v nich
bydleli hippies.

Za Mínojců byla Matala přístavem paláce Festos. V roce 220 př.n.l. po obsazení mataly Gortýňany sloužila jako přístav právě pro nedaleký Gortys.

Co se zajímavých míst týče, mimo jeskyní narazíte v Matale také na starý kostel (Old Church). Mají tam i nový, to je ten u cesty. Ten starý je vytesaný do skály a  schovaný kousek za náměstím mezi domy, nejspíš ho chvíli budete hledat. Vypadá to skoro jako by ho měl někdo na dvoře. Ale nestyďte se vejít dovnitř. Místní jsou na turisty zvyklí, nebudou si Vás všímat.

Hra světel v jedné z matalských jeskyň Díla, která na Red Beach zanechali hippies
Hra světel v jedné z matalských
jeskyň
Díla, která na Red Beach zanechali
hippies

Trocha mytologie
Když Zeus proměněn v býka unášel krásnou Európu, dorazil s ní právě do Mataly. Tady se na pláži proměnil v orla a odletěli směr Gortys.  (Více mytologie TADY)

Old church, neboli starý kostel je z velké části vytesaný ve skále. A takhle to vypadá uvnitř
Old church, neboli starý kostel je
z velké části vytesaný ve skále.
A takhle to vypadá uvnitř

Koupání v Matale
Pokud Vám nebude stačit Matalská pláž, můžete vyzkoušet ještě Red Beach, kterou najdete necelé 2km od Mataly na jih. Vede tam několik cest. Jedna přes horské sedlo kolem veliké jeskyně, ve které na noc skládají hlavu stáda koz. Druhá nad tímto sedlem. Odtud je úžasný výhled na celou Matalu a jeskyně na pláži. A třetí nás zavede přímo nad centrum Mataly a nad moře. K vodě to budete mít tak 100 až 200 metrů (kolmo dolů). Cestou budete míjet několik malých jakoby fjordů, do některých se dá sestoupit až k moři. Na Red Beach je malý domek, kde místní domorodec prodává pití a drobné občerstvení, ale velmi draze, protože to sem všechno (včetně velkých nádob s vodou) tahá na zádech, údajně. Osobně si myslím, že využívá loďku. Jinak tady, až na úžasné skály, nic moc není. Dost lidí se tu nudí (koupe nahých).

Nad Red Beach se tyčí vysoké skály Do západního pobřeží se zakusují "fjordy"
Nad Red Beach se tyčí vysoké skály Do západního pobřeží se zakusují "fjordy"

Asi 2km na sever od Mataly je naopak slavná pláž Kommos. Táhne se v délce 7km, takže problém s místem tady nejspíš řešit nebudete. Horší bude cesta sem. Ta nejschůdnější vede matalským údolím a je dlouhá zhruba 5km.

Do většiny se nedostanete, tenhle je s trochou snahy přístupný
Do většiny se nedostanete,
tenhle je s trochou snahy
přístupný


Matala je ideálním místem pro ty, kteří hodlají trávit dovolenou na jednom místě. Pro cestování autobusem absolutně nevhodná, ale pokud nebudete šetřit za auto, kterým se pak dostanete kam chete. můžu Matalu jenom doporučit.

joomla template
template joomla