Kato Zakros

Zarkos, Zagros, Zargos, Ζάκρος
Jeden ze čtyř nejvýznamnějších a bezesporu nejzachovalejší mínojský palác najdete v Kato Zakros na východě Kréty, asi 20 km od města Palekastro a 7 km od vesničky Zakros. Známky prvního osídlení tohoto místa ukazují na rok 2700 př.n.l. Samotný palác s přístavem byl postaven v roce 1600 př.n.l.

Na nějaké nábožeství a kulty tady nebyl moc čas, protože palác sloužil především jako centrum obchodu. Měl bezesporu dobré styky s Blízkým a Středním východem, což dokazují také nálezy různých předmětů ze slonoviny a další exotické serepetičky.

Příjezd do Kato Zakros Palác v Kato Zakros
Do Kato Zakros se po silnici skoro
spadne z výšky 300 m.n.m.
Ruiny paláce Kato Zakros

Palác měl také vlastní přístav, ke kterému vedla silnice. Přístavní město byste ale hledali marně. Dnes jsou jeho ruiny pod hladinou moře.

Kolem roku 1450 př.n.l., v dobách Mykénských nájezdů, byl palác pobořen a opuštěn. K jeho obnovení už nedošlo. Zajímavé je, že obyvatelé měli při opuštění nejspíš opravdu naspěch, protože v paláci nechali téměř vše.

Palác v Kato Zakros Palác v Kato Zakros
Žádné svatyně a pompézní chrámy,
jen sklady, obchody a domy
Pohled z hlavního nádvoří

Palác v Kato Zakros byl znovu objeven až ve 20. století. V současné době je odkryto asi 100 místností a většina nálezů je k vidění v muzeu v Sítii. Vaší pozornosti by neměla uniknout palácová rarita, kterou je podzemní bazén. Dále je k vidění pec na bronz, nebo pro paláce neobvyklá kuchyň s jídelnou - nalezena kompletně vybavená.

Dále tu byl nalezen "poklad" v podobě pokladnice s různými bronzovými a kamennými předměty, slonovinové šperky, rhyton (roh na pití) z křišťálu a dokonce olivy naložené v jakémsi nálevu, ovšem
3000 let po expiraci.

Údolí mrtvých Křišťálový rhyton
Údolí mrtvých Křišťálový rhyton

Nad palácem Kato Kakros vede do vnitrozemí soutěska Údolí mrtvých. Ve sklaních dutinách po stranách údolí (především ve vrchní části) pohřbívali mínojci své mrtvé.

Nedaleko paláce je také stejnojmenné letovisko s dlouhou pláží táhnoucí se podél celého zálivu ve kterém se Kato Zakros nachází. Najdete tu několik taveren a obchůdků. Pláž je dlouhá a do moře se svažuje velmi mírně, ideální pro rodiny s dětmi. V zálivu najdete místa se spoustou letního vyžití i místa s úplným soukromím.

Pláž v Kato Zakros Pohled na údolí v Kato Zakros
Pláž v Kato Zakros Celkový pohled na záliv
joomla template
template joomla