Moni Preveli

Kato Preveli, Piso Preveli, Πισο Πρέβελι
Moni Preveli je pravoslavný klášter na jihu Kréty v prefektuře Rhetymno. Nedaleko se nachází stejnojmenná pláž. V minulosti byl Kláštěr Preveli nejvlivnější církevní institucí na ostrově, dodnes zde žijí mniši. V dobách tureckých nájezdů a nadvlády zde bylo také největší centrum odporu proti Turkům.

Davy směřující do kláštera Moni Preveli Ženy vyzbrojené barevnými sukněmi
Davy směřující do kláštera
Moni Preveli
Ženy vyzbrojené barevnými sukněmi

Po zaplacení vstupného obdrží ženská část expedice sukně a šátky na zahalení (aby nerozptylovaly mnichy) a můžete se směle vydat navštívit muzeum ikon, nebo kostel, které jsou součástí kláštera. Ženy se musí zahalovat ve všech Krétských klášterech, ne všude je ale oděv k dispozici. Někde jako alternativa může posloužit ručník.

Ze dvora kláštera mají parádní výhled na moře Za zdmi kláštěra
Ze dvora kláštera mají parádní
výhled na moře
Za zdmi kláštěra

Nedaleko kláštera Moni Preveli je starý opuštěný klášter Kato Preveli. Soubor budov pochází ze 16. a 17. stol. Zde žijící mniši hospodařili na okolních pozemcích až do 19. stol. kdy klášter vyhořel. Po požáru byly budovy opuštěny.

A tady berou vodu Obloukový most z roku 1213 přes řeku Megalo Potamo
A tady berou vodu Obloukový most z roku 1213 přes řeku
Megalo Potamo

Od nového ke starému je to sice jen pár (slovy dva) kilometrů, ale doporučuju auto a zhruba v polovině cesty zastávku u starého obloukového mostu z roku 1213 klenoucího se nad řekou Megalo Potamo (což v překladu znamená, něco jako Velká řeka. Nechápu proč). Řeka sem přitéká ze soutěsky Kourtaliotiko Gorge (míjíte cestou z Rhetymna sem), protáhne se pod mostem, dále pokračuje údolím, palmovým hájem a vlévá se do moře na známé pláži Preveli.

Starý klášter Kato Preveli... ...najdete jen dva kilometry do vnirozemí
Starý klášter Kato Preveli... ...najdete jen dva kilometry do vnirozemí
joomla template
template joomla