Ideo Andro

Svatyně Ida, Ideon Andron, Ιδαίο Αντρο
Psiloritis (Ψηλορειτης) je nejvyšší hora Kréty. Měří 2456 metrů a najdete ho v pohoří Idi Ori (pohoří Ida – název je odvozen z dorského slova Idha a znamená „zalesněná hora“. Což svědčí o tom, že zdejší kopce byly kdysi zřejmě dost zalesněné).

Náhorní plošina Nida A to už je vchod do Ideon Andron. Koleje tu nechali archeologové
Náhorní plošina Nida A to už je vchod do Ideon Andron.
Koleje tu nechali archeologové

Na východním svahu Psiloritisu ve výšce 1495 metrů nad mořem, v jižní části náhorní plošina Nida (Nidas Plateou) se nachází Ideo Andro, nebo též svatyně Ida. Je to mínojská kultovní jeskyně ve které se podle legendy a krétského průvodce zaručeně ukrýval Zeus. Žil tady s matkou po útěku z jiné jeskyně - Dikteo Andro.
Nevím z jakého důvodu malého Dia kojila koza. Každopádně za tuto službu se jí dostalo královské odměny. Zeus jí přičaroval roh hojnosti (takže pak měla asi tři rohy).
Každých sedm let sem podle pověsti zavítal také samotný král Mínos, aby vyzvedl nové zákony.

Sešup dolů do jeskyně Je to spíš taková velká díra
Sešup dolů do jeskyně Je to spíš taková velká díra

Našinec si pod pojmem jeskyně představí asi nějaké krápníky a podobně. Jesyně Ida je spíš pořádná jáma v obrovské hoře. Chabá krasová výzdoba vzala za své při průzkumných pracích. Na některých místech jsou ale vidět její zbytky.

Na dně je několik výklenků Torzo krasové výzdoby
Na dně je několik výklenků Torzo krasové výzdoby

Archeologové šli při vykopávkách hodně do hloubky a tak je dnes jeskyně větší než původně. Na dně je příjemný chládek a nikomu se otamtud nechce. Co se přístupnosti týče, dříve se vybíral vstup dnes bych řekl, že vstup není zakázán. A co není zakázáno je povoleno.

Cesta k plošině Nida je klikatá... ...a končí tady. Dál se k jeskyni musí pěšky
Cesta k plošině Nida je klikatá... ...a končí tady. Dál se k jeskyni musí
pěšky

Od jeskyně je parádní výhled na náhorní plošinu Nida a pokud byste sebrali dost odvahy a sil, můžete se vydrápat na samotnou střech Kréty - horu Psiloritis (nahoru a dolu to trvá odhadem 7 hodin). Tady na vás mimo kaple Stavros čeká také neopakovatelný výhled na velkou část ostrova.

Jímka na dešťovou vodu
Jímka na dešťovou vodu

Autem se na náhorní plošinu Nida dostanete po udržované silnici bez problémů. Zaparkovat se dá asi 20 minut chůze od jeskyně. Ale byl jsem svědkem toho, jak jakási obtloustlá němka doslova vyhnala svůj Jeep skoro až ke vchodu do jeskyně. Nutno ale říct, že auto dostalo pořádně zabrat.

joomla template
template joomla