Vai

Bai, Βάι
Východní pobřeží Kréty je narozdíl třeba od toho severního dost členité. Vrásnění tu „padá“ do mořských vod a zarývá se do dna, hory jakoby pokračují i pod vodou. Je zde spousta zálivů, zátok a údolí a jedno takové, poměrně mělké se táhne z vnitrozemí až na nejvýchodnější cíp ostrova. Už stovky let v tomto údolí rostou palmy, které sem kdysi přivezli Egypťané.

Najdete je všude. Pokrývají celé údolí, od jeho začátku až k moři, je jich více než 5000. Část tohoto palmového háje je oplocena a slouží pro výzkum vědcům. Část bližší k moři je volně přístupná. Tyhle stromy daly celému místu také název – Vai (nebo též Bai znamená „palma“).

Cesta na pláž vede mezi palmami Takhle vypadá pláž Vai na mapě
Cesta na pláž vede mezi palmami Takhle vypadá pláž Vai na mapě

Palmy najdete na Krétě na mnoha místech. Ať už v parcích uprostřed měst, nebo na pláži Preveli, na všechna tato místa je ale vysadil a stará se o ně člověk. Tady na východě Kréty žijí zcela přirozeně. Samy se množí, hynou a rostou. Uvádí se, že pláž Vai je jediné místo v celé Evropě, kde se tak děje.

V sezóně je parkoviště natřískané a mnohdy se parkuje podél příjezdové cesty a chodí se kus pěšky Hodně aut na parkovišti znamená hodně lidí na pláži. Hodně je asi slabé slovo
V sezóně je parkoviště natřískané
a mnohdy se parkuje podél příjezdové
cesty a chodí se kus pěšky
Hodně aut na parkovišti znamená
hodně lidí na pláži. Hodně je asi
slabé slovo

Mimo palmového háje narazíte nedaleko pláže Vai také na farmu, kde se pěstují banány. Je oplocená a hlídaná, takže připlížit se a rvát banány po trsech je vyloučené. Banány lze ovšem zakoupit v malém stánku u odbočky na pláž Vai. Za kilo krétských banánů dáte 2€. Jsou mnohem menší než ty, které známe z odchoďáků. A taky jinak chutnají. Někdo se po nich může přímo utlouct a jejich chuť vychvaluje do nebes. Mě osobně přišly skoro bez chuti a dost moučné.

A teď už k samotné pláži Vai. Se svými 300 metry patří spíš k těm menším plážím, ale palmový háj rostoucí už 30 metrů od moře ji činí jedinečným místem podobným těm, které známe třeba z karibských oblastí. Fotka pláže Vai nechybí na žádném prospektu lákajícím turisty na Krétu a taky díky tomu se sem chce podívat (aspoň jednou) úplně každý. V letních měsících je tu totálně natřískáno!!!

Písek pálí jak čert a tak se běhá po chodníčcích Taverna a cestička na vyhlídku a druhou pláž, ta už je bez palem
Písek pálí jak čert a tak se běhá po
chodníčcích
Taverna a cestička na vyhlídku
a druhou pláž, ta už je bez palem

Písek na pláží je barevný, hrubší a šíleně rozpálený. Bez bot po něm ani nepřeběhnete. Proto jsou mezi lehátky a stylovými slunečníky z palmových listů dřevěné lávky po kterých lze chodit.

Dno moře je oblázkové, svažuje se zpočátku pozvolna a pak o něco prudčeji, hloubka je zde kolem sedmi metrů a místo je perfektní pro šnorchlování. Narazit můžete na pár zajímavých rybiček, mušliček a spoustu ježků.

Obzvlášť zajímavá podvodní podívaná na vás čeká v okolí malého ostrůvku, který je pár metrů od břehu. Tady jsme dokonce objevili obrovskou zakroucenou mušli, ale byla ještě obydlená, takže tam někde leze po dně dodnes.

Eura z vás vytahají všelijakými způsoby U odbočky na pláž Vai si můžete koupit banánky z místní plantáže
Eura z vás vytahají všelijakými
způsoby
U odbočky na pláž Vai si můžete koupit
banánky z místní plantáže

Voda je na pláži i přes velký počet turistů průzračně čistá a taky studená. A pokud vás omrzí válení se na sluníčku k dispozici je spousta vodních (adrenalinových) sportů.

I zde se za parkování, lehátko a slunečník platí a to celkem krutě. Draze je i v taverně, která ovšem nabízí parádní výhled na celou pláž. Jestli chcete ušetřit, plácněte se pár metrů víc na sever, tam je místa dost. Pokud budete hledat soukromí asi neuspějete. Pláž končí na severu malou skalkou sahající do moře. Za ní už se ležet opravdu nedá (skály, ježci, absence kloudného vstupu do vody). Když ale přelezete vyhlídku napravo (při pohledu na moře) dostanete se na jednu menší pláž. Palmy tady sice nejsou, ale je zde o něco klidněji a turistů méně.

joomla template
template joomla